Aktualności

"OGRÓD DO ZJEDZENIA!" - ZAPOWIEDŹ KONKURSU W RAMACH KAMPANII "NASZ OGRÓD SPOŁECZNY"

2017.03.26

Wytwarzanie własnej żywności w mieście jest tematem przewodnim konkursu OGRÓD DO ZJEDZENIA!. Konkurs zostanie ogłoszony już na dniach!

Czytaj dalej

W Poznaniu powstaje ogród społeczny

W Poznaniu powstaje ogród społeczny

2017.03.21

Ogród powstanie przy współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedla Młodych oraz firmy wydawniczej Abrys. Mieszkańcy os. Czecha w Poznaniu skorzystają z projektu wyłonionego podczas Konkursu "Inspiracje w przestrzeni", którego Partnerem Organizacyjnym był Green Cross Poland. 

Czytaj dalej

Co daje mieszkańcom partycypacja?

Co daje mieszkańcom partycypacja?

2017.03.16

Partycypacja kojarzy się zazwyczaj z działaniami organizowanymi przez władze, najczęściej miasta lub gminy, która konsultuje swoje plany z mieszkańcami. Tymczasem partycypować można na poziomie zupełnie lokalnym, na własnym osiedlu, podwórku, czyli w miejscach, w których to mieszkańcy są kreatorami przysłowiowego „wspólnego kawałka podłogi”.

Czytaj dalej

Wiosenna wymiana nasion wśród warszawskich ogrodników 

Wiosenna wymiana nasion wśród warszawskich ogrodników 

2017.03.14

18 marca 2017 roku w Wawerskim Centrum Kultury o godz. 16.00, w ramach projektu EKO-ROZSADNIK spotkają się miejscy ogrodnicy, aby podzielić się swoimi nasionami zebranymi w poprzednim sezonie. Nasiona pozyskane w przydomowych ogrodach i na działkach może przynieść każdy – powinny być zapakowane w nieduże torebki i koniecznie opisane nazwą rośliny – wtedy z pewnością znajdą osobę chętną do ich wysiania. 

Czytaj dalej

Załóż ogród społeczny w swoim mieście!

Załóż ogród społeczny w swoim mieście!

2017.03.09

W 2015 roku w ramach projektu „Nasz ogród społeczny” powstał pierwszy ogród. Pomyśleliśmy wtedy: „Już jest lepiej!”. Po kilku miesiącach powstały kolejne ogrody i powiedzieliśmy głośniej: „Tu też jest lepiej!”. A skoro gdzieś tam jest lepiej toznaczy, że „Tu też będzie lepiej!”. Oczywiste, prawda?

Czytaj dalej

Sadźmy drzewa w mieście

Sadźmy drzewa w mieście

2017.03.01

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami! Można więc zacząć powoli usuwać zimowe zabezpieczenia, nadal chroniąc nasz ogród przed przymrozkami. Warto zrobić to w pochmurny dzień – wystawiamy wtedy rośliny na mniejsze wahania temperatur. 

Czytaj dalej

„Tu też będzie lepiej!” , organizacyjno-prawne kompendium  budowania ogrodów społecznych. KOMUNIKAT PRASOWY

„Tu też będzie lepiej!” , organizacyjno-prawne kompendium budowania ogrodów społecznych. KOMUNIKAT PRASOWY

2017.02.06

Szary plac. Puste boisko. Brzydkie podwórko. Coś jest w tych miejscach, że nie chcemy, aby pozostawały bezużyteczne. Są dla nas i może przez to gdzieś w środku czujemy się za nie odpowiedzialni. Z potrzeby zazieleniania miast i łączenia ludzi w 2015 roku powstał koordynowany przez Green Cross Poland ogólnopolski projekt „Nasz ogród społeczny”. Od tego czasu miejskie ogrodnictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a troszcząc się o bezpieczne organizowanie się mieszkańców, projekt został rozwinięty o kolejny element, jakim jest bezpłatna publikacja online dedykowana sąsiadom, liderom społecznym, aktywistom czy animatorom kultury.

Czytaj dalej

"Tu też będzie lepiej!" zapowiedź publikacji

2017.02.01

Już niedługo ukaże się organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych „Tu też będzie lepiej!”. Kompendium adresowane jest do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby usystematyzować wiedzę lub od początku poznać istotne aspekty prawne dotyczące tego, co jest potrzebne, aby działać w przestrzeni publicznej. Autorem opracowania merytorycznego jest Maciej Szambelańczyk - radca prawny, partner w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Czytaj dalej

Bogactwo ziół

Bogactwo ziół

2017.01.23

Zioła są naturalnym, cennym źródłem wielu witamin i składników odżywczych, które chronią nasz organizm przed działaniem różnego rodzaju toksyn. Można je uprawiać również w doniczkach. 

Czytaj dalej

Parki kieszonkowe - nowy trend w Europie

Parki kieszonkowe - nowy trend w Europie

2017.01.11

Bliżej natury można być nawet w najbardziej obwarowanym kamienicami mieście. 

Czytaj dalej

Życzenia świąteczne od Zespołu Green Cross Poland

Życzenia świąteczne od Zespołu Green Cross Poland

2016.12.21

Życzymy Państwu, aby nadchodzące dni dały radość, miłość, odpoczynek,

a także okazję do zakwitnięcia relacji międzyludzkich. 

 

W nadchodzącym Roku 2017 będziemy trzymać mocno kciuki, 

aby Państwa inicjatywy, fantastyczne pomysły spotkały się

z życzliwym odbiorem i entuzjazmem. Dziękujemy, że możemy być ich częścią. 

 

Zespół Green Cross Poland

 

Czytaj dalej

Meteoropatia, czyli wpływ pogody na nasze samopoczucie

Meteoropatia, czyli wpływ pogody na nasze samopoczucie

2016.11.29

Kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza, a my czujemy się ciągle przygnębieni, zmęczeni i niewyspani, odczuwamy zdenerwowanie, to zaczynamy się zastanawiać co jest przyczyną naszego złego nastroju.

Czytaj dalej