Projektowanie przestrzeni

Ogród społeczny to przestrzeń, którą możemy zagospodarować tak, jak chcemy, zgodnie z naszymi upodobaniami i potrzebami. Nim przystąpimy do tworzenia dokładnego planu, warto skonsultować pomysły z sąsiadami i skonkretyzować zamierzenia. Jako że z ogrodu będzie korzystać wielu użytkowników, więc warto, by spełniał on ich oczekiwania.

Czym jest ogród?

Pierwszym skojarzeniem z hasłem ogród są rośliny – kwiaty, drzewa, krzewy. W stworzonym przez nas katalogu znajdziecie przekrój gatunków od roślin uprawnych jak warzywa, owoce czy zioła po rośliny ozdobne i drzewa liściaste. Ogród może pełnić funkcję rekreacyjną, reprezentacyjną, produkcyjną, jak również łączyć je ze sobą.

Od czego zacząć?

Planowanie ogrodu powinniśmy zacząć od ocenienia, ile czasu chcemy oraz ile możemy mu poświęcać. Nie istnieje taki ogród, który nie wymaga pielęgnacji. Naturalnie odpowiednio dobierając rośliny, możemy dostosować ilość prac do naszych oczekiwań, np. drzewa i krzewy iglaste wymagają dużo mniej zabiegów niż liściaste. Jednakże te drugie odwdzięczą się pięknymi kwiatami i barwnymi liśćmi, podczas gdy iglaste obdarują nas tylko szyszkami. Podobnie z kwiatami – jednoroczne wymagają wysiewania, pikowania i rozsadzania, natomiast rośliny cebulowe trzeba wykopywać na zimę. Jeszcze inne wymagają więcej uwagi podczas nawożenia i nawadniania, lecz zadbane – odpłacają się pięknym za nadobne. Dlatego ważnym jest, by kierować się nie tylko ich wyglądem czy wielkością, lecz również ilością wymaganej przy nich pracy.

Co oprócz roślin?

Gdy określimy już funkcję naszego ogrodu, będziemy mogli dobrać ilość miejsca na realizację każdego z zadań. Wtedy również okaże się, ile i jakie przestrzenie należy wydzielić w ogrodzie, a to określi zarazem, ile miejsca możemy przeznaczyć dla roślin. Podziały te pozwolą również oszacować kształt i rozmiar roślin. Dopiero po przemyśleniu do czego ma nam służyć ogród, możemy zacząć szkicować projekt ogrodu.

Oprócz bardziej oczywistych elementów takich jak rabaty czy grządki, niezbędne są również:

  • ścieżki,
  • miejsce wyrzucania odpadów,
  • punkt pobierania wody

oraz ewentualnie:

  • ławki,
  • schowek na narzędzia,
  • tablica ogłoszeniowa,
  • kompostownik.